A box contains 6 white balls, 4 black balls and 1 red balls. How many red balls must be added...
A box contains 6 white balls, 4 black balls and 1 red balls. How many red balls must be added to the box so that the proability of drawing a red ball is 7/8? How many black balls must be added to the original box so that the probability of drawing a white ball is 1/8?
12 years ago
999999.99
Answer(1)![blurred-text]()
![]()
Purchase the answer to view it

NOT RATED
Bids(1)
other Questions(10)
- Write an 8 page analytical paper on some aspects of the (U.S.) 2012 election.
- hi neel
- a community has just built a street across a strike slip fault that has frequent earthquakes. How will movement along...
- 2x+2y=2 2x+y=2
- Human/Computer Interface and Interactions Help
- Research paper
- A company makes widgets and has a fixed cost of $45,000 per month and a variable cost of $45 per...
- (x+2)/6 = 3/(x-1)
- I need just new data asap
- Dear Administrator ,